Šis saits var saturēt sīkdatnes, kas uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu, lai palīdzētu Jums ar pareizu saturu un reklāmu. Turpinot lietot šo saitu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

Blogs

0 0
Grozā preču nav

Safīrs

 

 

Safīrs ir viens no korundu veidiem. Tiek uzskatīts, ka akmens savu nosaukumu ir ieguvis no vārda canipriya, kas tulkojumā no senindiešu valodas nozīmē ”Saturna mīlētais” . Sengrieķu valodā ar vārdu σάπφειρος (sappheiros) apzīmē jebkuru vērtīgu zilu akmeni. Tieši tādēļ pat līdz XIII gadsimtam tas bijas pazīstams kā lazurīts vai lazurīta jahonts.

Akmens burvība

Rotas ar safīriem visos laikos ir bijušas ļoti vērtīgas. Kā vēsta ticējumi, karaliskais minerāls tiek uzskatīts par cerību, uzticības, tīrības un gudrības simbolu. Safīrs ilgu laiku bija viens no dārgākajiem akmeņiem, cenas ziņā piekāpjoties tikai briljantam. Debess krāsas akmens tiek uzskatīts par miera un samierināšanās iemiesojumu. Senajā Romā gredzenus ar koši zilajiem safīriem valkāja tikai Jupitera tempļa iemītnieki. Indijā un Jūdijā ar tiem greznojās svētticībnieki. Zilie safīri bija pat Kleopatras kronī.

Safīra kāzas svin pēc 45 laulībā nodzīvotiem gadiem, ar safīra dāvanām atzīmējot laulāto gudrību un saskaņu.

Safíru ieguve

Daba dāsni mūs ir apdāvinājusi ar safīra ieguves vietām. Zilā korunda atradnes ir atrastas piecos kontinentos, izņemot Antarktīdu. Kā pasaules līderus safīra ieguvē un eksportā var nosaukt Taizemi, Šrilanku, Birmu, Indiju. Aktīva safīra ieguve ir arī Madagaskarā, Australijā, Brazīlijā, ASV, kā arī vairākās Āfrikas valstīs.

Mazākas akmens ieguves vietas ir Eiropā- Francijā, Šveicē, Čehijā, Polijā. Interesanti, ka safīriem no dažādām ieguves vietām piemīt katram sava unikāla krāsa. Pēc šīs pazīmes ar neapbruņotu aci var noteikt katra akmens „ dzimteni”.

Austrālijas ieguves vietas atšķiras ar tumši zili melniem safīriem, kas paliek tumšāki mākslīgajā apgaismojumā. Taiešu safīriem ir augsta kvalitāte un tie no citu valstu korundiem atšķiras ar zaļu toni. Montanas (ASV) štata minerāli ir pazīstami ar savu bāli zilo ledus toni. Urālu safīriem, kas pazīst krievu ziemas krāsas, visbiežāk ir pelēks tonis, bet Kolas pussalas korundiem- izteikti zils.

Kā senāko safīru ieguves vietu var minēt Ceilonu. Nav brīnums, ka šīs salas iedzīvotāji uzskata safīru par savu nacionālo akmeni. Par Šrilankas vizītkarti ir kļuvuši piesātinātu zilo toņu korundi: no ultramarīna līdz tumši zilajam. Līdztekus tiem, salā sastopami arī dzeltenie un oranžie safīri (padparadži), un pat safīra „ kaķacs” .Tieši Šrilankā atrasts viens no pašiem lielākajiem safīriem pasaulē, kas sver apmēram 19 kg!

Daudzas slavenas šī korunda ieguves vietas tika atklātas XIX gadsimtā. Tā 1880. gadā Indijā Kašmiras ielejā kalnu nogruvuma rezultātā tika uzieta bagātīgakā unikālu safīru atradne. Akmeņiem bija dziļa koši zila krāsa ar violetu toni. Līdz šim Kašmiras safīri tiek uzskatīti par šī unikālā minerāla kvalitātes paraugu.

Liela izmēra zilie korundi ir sastopami samērā reti. Kad tas notiek, tāpat kā slaveniem dimantiem, tiem dod savus vārdus. Kā pašus zināmākos var minēt „ Sv.Eduards” ,” Stjuarts” (104 karāti), „ Indijas zvaigzne” (536 karāti) un „ Pusnakts zvaigzne” (116 karāti).

Safīru kaleidoskops

Safīrs- tas ir alumīnija oksīds, kas cietības skalā piekāpjas tikai dimantam. Viena no galvenajām akmens īpašībām- bagātīgā toņu palete. Safīra tonis ir atkarīgs no titāna un dzelzs piemaisījumiem. Līdz ar to visus „ krāsainos” safīrus (izņemot zilo) sauc par „ fantāzijas”. Dažiem no šiem dārgakmeņiem, piemēram, austrāliešu un afrikāņu, piemīt dihroisms un tiem ir divas krāsas: paralēli kristāliem tie ir tumši zili, bet perpendikulāri – zaļi. Ja vienīgais piemaisījums ir hroms- tad akmenim ir sarkans tonis, no gaiši rozā līdz diezgan piesātinātam vīna tonim.

 

Zeltainie safīri ir sastopami, ja ir dzelzs un hroma piemaisījumi, tiem var būt pietiekoši piesātināts tonis.

 

Dzelzs (Fe) un hroma (Cr) piemaisījumi kopā veido zeltainus un oranžīgus safīrus. Lai izmainītu krāsu, zilie korundi bieži tiek pakļauti termiskai apstrādei. Šī metode palīdz pastiprināt, pavājināt vai izlīdzināt akmens krāsu. Rezultātā pelēkzilais safīrs var kļūt koši zils. Dzelzs oksīdu savstarpējā iedarbība pastiprina akmens zilo toni, dzelzs un niķeļa difūzija iekraso safīru sarkanā un oranžā krāsā.

 

Kā nākošo zilo safīru īpatnību var nosaukt asterismu. Pateicoties šim optiskajam efektam, safīra centrā redzama zvaigznes kontūra. Tādus safīrus sauc par „ zvaigzņu safīriem”. Tāds brīnumains akmens izskatās patiesi noslēpumains, tadēļ ir ļoti vērtīgs. Pats lielākais „ zvaigžņu safīrs” tika atklāts 1966. gadā Birmā (Dienvidaustrumāzija). Akmens svars sasniedza 63000 karātus, t.i. 12,6 kg!

 

Mūžīgā vērtība

Izstrādājumiem ar safīru augsta vērtība ir bijusi visos laikos. Šodien vadošie modes nami korundus izmanto gan atsevišķos izstrādājumos, gan veselās kolekcijās. Īpaši izsmalcināti izskatās safīri ar pakāpenisko vai briljanta slīpējumu, kā arī „zvaigžņu „ akmeņi ar „ kabašona” slīpējumu. Savienojoties ar topāziem, ametistiem un smaragdiem, zilie safīri iegūst jaunas krāsas.

Tāpat aktuāla ir klasiskā safīru un briljantu savienība, kas simbolizē bagātību. Efektīvi zilie safīri izskatās balta vai dzeltena zelta ietvarā. Tai pašā laikā, papildināts ar kombinētu ietvaru, klasiskais dārakmeņu duets izskatās moderni un mūsdienīgi.