Šis saits var saturēt sīkdatnes, kas uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu, lai palīdzētu Jums ar pareizu saturu un reklāmu. Turpinot lietot šo saitu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

Blogs

0 0
Grozā preču nav

Rubīns

Viens no šobrīd vispieprasītākajiem dārgakmeņiem bija jau pazīstams tūkstoš gadu atpakaļ. Tad cilvēki neprata atšķirt pēc krāsas līdzīgos minerālus, un par rubīniem uzskatīja visus sarkanos minerālus. Senie indiāņi to uzskatīja par Saules akmeni un nosauca par „dārgakmeņu vadoni” .

Eiropas valstīs rubīns bija veiklo un drosmīgo, ideāliem ticošo bruņinieku aizstāvis. Austrumu valstīs sarkanais akmens skaitījās Drakona asinis un simbolizēja dzīves enerģiju, kas dod spēku, mīlestību un veselību.

Akmens īpašības

Rubīns tiek uzskatīts par vienu no sarkanā korunda veidiem. Minerāla krāsu tonis var variēties no koši rozā līdz piesātināti sarkanam un ir atkarīgs no hroma piemaisījumu daudzuma. Paši vērtīgākie skaitās „ baložu asins krāsas” korundi, kuriem ir violeta nokrāsa.

Rubīns ir pirmās kategorijas dārgakmens un pēc sastāva atgādina safīru. Cietībā tas piekāpjas tikai dimantam. Cietības koeficients pēc Moosa skalas ir 9.

Sarkanā korunda kristāliem piemīt augsta caurspīdības un spīduma pakāpe. Tādi parametri nav nevienam dārgakmenim, izņemot dimantu. Pateicoties šīm īpašībām, liels rubīns var maksāt dārgāk nekā pēc izmēra analogs briljants.

Pēc ārējā izskata rubīns atgādina sarkano špineli un atšķirt to reizēm var tikai ar mikroskopa palīdzību. Tāpat sarkano korundu viegli sajaukt ar granātu, cirkonu-hiacintu, topāzu un turmalīnu.

 

Liela vērtība ir minerāliem ar rutila ieslēgumiem, līdzīgiem zvaigznēm. Tādi akmeņi ir reti sastopami, un tādēļ dārgi.

 

 

19 gadsimta vidū tika atklāts mākslīgo rubīnu ieguves veids. Pašlaik mākslīgie sarkanie korundi tiek izmantoti juvelierizstrādājumu un pulksteņu izgatavošanā, arī kā lāzera elements kvantu elektronikā.

Kā noteikt rubīna kvalitāti

Dabīgā rubīna cena ir pietiekoši liela, tādēļ ar rotu pirkšanu ar šo akmeni nevajadzētu steigties.

Pēc gadsimtiem pat daži karalisko regāliju rubīni tiek „atmaskoti” . Tā, piemēram, mūsdienīgu pētījumu rezultātā tika atklāti viltoti rubīni dārglietās, kas pieder Anglijas karaliskajai ģimenei. Slavenais „Melnā Prinča rubīns” , kas rotā britu kroni, izrādījās tikai sarkanais špinelis. Ko lai runā par mūsdienām.

Vispār ir trīs metodes, kas Jums palīdzēs noteikt šī minerāla kvalitāti.

1 metode- pērkot izstrādājumus ar rubīnu, obligāti aplūkojiet akmeni ne tikai mākslīgajā apgaismojumā, bet arī dienasgaismā. Labas kvalitātes rubīniem jebkurā apgaismojumā būs prakstiski vienāds tonis, mazāk kvalitatīvi dienasgaismā kļūst gaiši rozā.

2 metode- aplūkojiet akmeni ar palielināmo stiklu. Dabīgajam akmenim būs redzamai ieslēgumi un nelieli defekti, bet sintētiskie akmeņi izskatīsies tīri kā stikls.

3 metode- uzpiliniet uz korunda citrona sulu. Ja akmens ir dabīgs, tas paliks bez izmaiņām, pretējā gadījumā uz akmens parādīsiem blāvi ieslēgumi.

Pērkot ļoti dārgu rotaslietu ar rubīniem, labāk griezties pēc palīdzības pie profesionāla gemmologa, kurš novērtēs akmens kvalitāti ar speciālas aparatūras palīdzību. Tāpat speciālisti iesaka izstrādājumus ar dārgakmeņiem iegādāties no pazīstamiem ražotājiem, kuri spēj sniegt maksimālu informāciju par akmeni.

Rubīnu ieguve

Eksistē daudzas rubīnu ieguves vietas. Sarkanie korundi nav tikai Antarktīdā. Bet tikai 1% no iegūtajiem minerāliem piemīt juvelierizstrādājumu izgatavošanai nepieciešamā kvalitāte.

Līdz šim laikam rubīnus iegūst pēc veclaicīgām tehnoloģijām, kas zināmas jau simtiem gadu. Tas ir darbietilpīgs roku darbs, skalojot smiltis. Bieži akmeņi tiek iegūti no upes dzīlēm.

Liela vērtība ir Āzijas izcelsmes rubīniem. Kā senākā ieguves vieta tiek uzskatīta Birma. Tieši Birmas rubīni tiek vērtēti augstāk par pārējiem, pateicoties savai retajai nokrāsai. Tāpat ir zināmas arī Indijas rubīnu atradnes, kas arī tiek uzskatītas par ļoti senām. Daudzus gadsimtus šos akmeņus izmantoja augstās gaismas rotājumu inkrustēšanai.

Pašlaik līdztekus Indijai un Birmai , kā galvenie korundu eksportētāji tiek uzskatīti Taizeme, Šrilanka, Tanzānija, Tadžikija un Afganistāna.

Taiešu rubīniem ir brūngans tonis. Tos iegūst Čangvadā 8 m dziļumā. Korundiem, kuri iegūti Šrilankā, parasti piemīt spilgta zemeņu krāsa. Vietējie iedzīvotāji sos akmeņus dēvē par ” illiem” .