Šis saits var saturēt sīkdatnes, kas uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu, lai palīdzētu Jums ar pareizu saturu un reklāmu. Turpinot lietot šo saitu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

Blogs

0 0
Grozā preču nav

Ametrīns

 

Šī reti sastopamā pusdārgakmeņa nosaukums ataino minerāla divējādo dabu, apvienojot citrīna un ametista īpašības. Juvelieru un kolekcionāru vidē tas tiek saukts arī par zelta vai divkrāsu ametistu vai par bolivanītu.

 

Šis hibrīdakmens tika atklāts tikai XX gadsimta beigās un uzreiz kļuva atpazīstams kā vienīgais polihromais (daudzkrāsainais) kvarca paveids. Ametrīns ir pietiekoši ciets minerāls: tā cietība pēc Mossa skalas ir 7. Dabā salīdzinoši reti ir sastopami kristāli, kas sevī apvieno vairāku minerālu īpašības. Lielos ametrīna eksemplāros var būt pat seši krāsu sektori- trīs ametista un trīs citrīna. Pateicoties tam, akmenim augot, veidojas īpašs zīmējums, kas sevī iekļauj vairākus toņus- no caurspīdīga līdz tumši violetam. Šo akmeņu krāsa nav vienāda, sastopami ceriņu krāsas, persiku dzelteni, dzintara krāsas un violeti minerāli.

Ametrīnam piemīt viena īpatnība: akmens unikālās optiskās īpašības atklājas, tikai to slīpējot ar īpašu metodi.

Ametrīna apstrādes īpatnības.

Pirms slīpēšanas ametrīns tiek pakļauts speciālai apstrādei. Iegūtos paraugus nomazgā karstā ūdenī un sadala, atkarībā no augstās temperatūras iespaidā radušamies plaisām.

Slīpējums pastiprina ametrīna unikālo krāsojumu. Visbiežāk minerālam piešķir pakāpenisku taisnstūra formu vai veido bagetes formas slīpējumu. Aizvien vairāk meistaru izmanto arī citus slīpējuma veidus, pasvītrojot akmens brīnumainās nokrāsas. Vienīgais, kas jāievēro- krāsu zonu perpendikulārais novietojums pret akmens laukumu. Pie tādas apstrādes metodes, samaisās divi toņi, veidojot īpašu krāsu spēli akmens iekšienē, atsevišķi tie parādās tikai īpašā leņķī.

Pēdējā laikā ametrīns ir kļuvis populārs kolekcionāru un retu rotu mīļotāju vidū. Cietais minerāls viegli padodas apstrādei, tādēļ bieži var sastapt neparastās formās izveidotus izstrādājumus.

Ametrīna ieguve

Juvelierizstrādājumiem pēc kvalitātes piemēroti ametrīni tiek iegūti tikai šahtās un tuneļos. Lielākais eksportētajs ir Bolīvija (tādēļ arī viens no nosaukumiem- bolivanīts). Anahi šahta, kur iegūst akmeni, faktiski ir vienīgā vieta pasaulē, kur iegūst šo minerālu.

Nelielu kristālu daudzumu piegādā no Brazīlijas, tomēr tur iegūtiem ametrīniem ir blāva krāsa un mazāka tīrība, tādēļ tie tiek novērtēti stipri zemāk.

Citās valstīs, kur iegūst ametistu un citrīnu, ametrīna ieguves vietas nav atklātas.

Saistībā ar to, krievu zinātnieki izstrādāja sintētiskā ametrīna audzēšanas metodes, kas ļauj audzēt un kultivēt ametrīnus, kas ir absolūti analogi Bolīvijas akmeņiem.

Juvelierizstrādājumos visbiežāk tiek izmantoti ametrīni no Bolīvijas, kuriem piemīt piesatināta krāsa un izteikts spīdums. Unikālie akmeņi rotā zelta un sudraba izstrādājumus un bieži tiek papildināti ar fionītiem un briljantiem. Parasti ametrīni stiprinās gredzenos, kulonos un auskaros. Šādu izstrādājumu cena ir atkarīga no akmens tīrības un svara

Ametrīns, kas sevī apvieno divas krāsas, tiek uzskatīts par harmonijas un pretpolu vienotības simbolu, tādēļ gredzenus ar šo akmeni bieži nēsā iemīlējušies.

Izstrādājumu ar ametrīnu kopšana

Šie pusdārgakmeņi ir ļoti jūtīgi pret kosmētisko līdzekļu iedarbību, tādēļ, pirms iet dušā vai lietot kosmētiku, šos izstrādājumus ir jānoņem. Laiku pa laikam izstrādājumi ar ametrīnu ir jāmazgā ar siltu (ne karstu) ūdeni ar mīkstu suku.

Ametrīns ir jūtīgs pret tiešajiem saules stariem un augstas temperatūras ietekmi. Ja akmens ir tiešos saules staros ilgāku laiku (vairākas dienas), tas var radīt pilnīgu krāsu zonu izdegšanu. Tādēļ izstrādājumi ar ametrīnu, tāpat kā citi juvelierizstrādājumi, ir jāglabā lādītēs.