See sait kasutab küpsiseid, mis koguvad andmeid, et aidata teid õige sisu ja reklaamidega. Jätkates meie saidi kasutamist, te nõustute, et me hoiame ja kasutame küpsiseid teie seadmes.

Blogi

Avaleht Blogi
0 0
Teie ostukorv on tühi

Rubiin

 

Seda tänapäeval ühte nõutuimat kalliskivi tunti juba tuhandeid aastaid tagasi. Toona ei osatud värvilt sarnastel mineraalidel vahet teha ja rubiinideks peeti kõiki punast värvi mineraale. Vanad indialased pidasid teda Päikese kiviks ja nimetasid ei kuidagi teisiti kui „ehiskivide valitsejaks“.

Euroopa riikides oli rubiin julgete ja vaprate, oma ideaalidele ustavate rüütlite kaitsekivi. Idamaades peeti punast kivi draakoni vereks, mis sümboliseeris eluenergiat ja andis jõudu, tervist ja õnne armastuses.

Kivi omadused

Rubiin on üks punase korundi erimeid. Mineraali toon varieerub erepunasest sügavpunaseni ja sõltub kroomi lisandite kogusest. Kõige hinnalisemateks ja haruldasemateks loetakse violetse varjundiga nn „tuvi vere värvi“ korunde.

Rubiin on esimese kategooria vääriskivi ja meenutab koostiselt safiiri. Kõvaduselt jääb see mineraal alla ainult teemandile. Rubiini kõvadustegur Mohsi skaala järgi on 9.

Punase korundi kristallid on kõrgetasemelise läbipaistvuse ja säraga. Samasuguseid näitajaid ei ole ühelgi teisel väärismineraalil peale teemanti. Tänu nendele omadustele võib suur rubiin maksta isegi rohkem kui samaväärse suurusega briljant.

Välimuselt meenutab rubiin punast spinelli ja on sellest mõnikord eristatav ainult mikroskoobi all. Samuti on punast korundi lihtne segi ajada granaadi, tsirkoon-hüatsindi, topaasi ja turmaliiniga.

 

Kõrge väärtusega on tähekesi meenutavate rutiilisuletistega mineraalid. Sellised kivid on äärmiselt haruldased ja seetõttu ka kallid.

 

19. sajandi keskel avastati meetod kunstlike rubiinide saamiseks. Tänapäeval kasutatakse kunstlikke punaseid korunde kellade ja ehete valmistamiseks, aga ka kvantelektroonikas laseri osana.

Kuidas määrata rubiini kvaliteeti

Loodusliku rubiini hind on üsna kõrge, seetõttu ei tasu selle vääriskiviga ehete ostmisel kiirustada.

Mõnede kuninglike regaalide rubiinide puhul on isegi sajandite möödudes ilmnenud pettusi. Nii avastati tänapäevaste uuringute tulemusena võltsrubiinid Inglismaa kuninglikule perekonnale kuuluvatest väärisesemetest. Inglise kuningakrooni ehtiv kuulus Musta Printsi rubiin osutus kõigest punaseks spinelliks. Mis siis veel rääkida meie ajast. Siiski on kolm moodust, mis aitavad teil mineraali kvaliteeti määrata.

1. moodus. Rubiiniga ehet ostes vaadake kivi kindlasti mitte ainult kunstlikus, vaid ka päevavalguses. Hea kvaliteediga rubiinide värv on igas valguses praktiliselt muutumatu, samas kui madalama kvaliteediga rubiinid muutuvad päevavalguses kahvaturoosaks.

2. moodus. Vaadake kivi suurendusklaasi all. Looduslikul korundil esineb suletisi ja pisidefekte, samas kui sünteetilised kivid näevad välja puhtad nagu klaas.

3. moodus. Tilgutage korundile sidrunimahla. Kui kivi on ehtne, siis ta sellest ei muutu. Vastasel korral tekivad kivisse hägusad suletised.

Väga hinnalise rubiinidega ehte ostmisel on parem pöörduda professionaalse gemmoloogi poole, kes hindab kivide kvaliteeti eriseadmete abil. Samuti soovitavad spetsialistid vääriskividega ehteid soetada tuntud tootjatelt, kes suudavad kivi kohta esitada kogu vajaliku teabe.

Rubiinide ammutamine

Rubiinide leiukohti on palju. Punast korundi ei leita ehk vaid Antarktikas. Kuid ainult 1% ammutatud mineraalidest on juveeli kvaliteediga.

Rubiine ammutatakse seniajani sadu aastaid tuntud tehnoloogiate järgi. See töömahukas protsess toimub liiva ja veerise käsitsi läbipesemise teel. Sageli võetakse kive välja otse jõepõhjast.

Kõrgeima väärtusega on Aasia päritoluga rubiinid. Vanimaks leiukohaks loetakse Birmat. Tänu haruldasele värvile hinnatakse just sealt pärit rubiine ülejäänutest kõrgemalt. Samuti on tuntud India rubiinipuistangud, mida samuti peetakse väga vanadeks. Palju sajandeid kasutati neid kive kõrgklassi ehete kaunistamiseks.

Praegu on punaste korundide põhilisteks eksportöörideks lisaks Birmale ja Indiale veel Tai, Sri Lanka, Tansaania, Tadžikistan ja Afganistan.

Tai rubiinid on pruunika varjundiga. Neid ammutatakse Changwadast 8 meetri sügavuselt. Sri Lankast saadud korundid on harilikult erksat maasikavärvi. Kohalikud elanikud ütlevad nende kivide kohta „illam“.