See sait kasutab küpsiseid, mis koguvad andmeid, et aidata teid õige sisu ja reklaamidega. Jätkates meie saidi kasutamist, te nõustute, et me hoiame ja kasutame küpsiseid teie seadmes.

Blogi

Avaleht Blogi
0 0
Teie ostukorv on tühi

Roodium

Need, kellel ei ole väärismetallidega otsest seost ja kes näevad neid ainult juveelitoodetes, kipuvad roodiumi alahindama. Selle hinnangu saab kummutada ühe huvitava faktiga.

Kunagi oli roodiumi ümertöötlemistehases ainulaadne uhmer väärismetalli peenestamiseks. Pealtnäha oli see uhmer nagu uhmer ikka, ainult et kaalus 30 kg. Selle hind aga osutus võrreldavaks... terve tehase hinnaga. Ja kõik selle pärast, et selle uhmri materjaliks oli väga haruldane väärismetall – roodium.

Mis on roodium?

D.I. Mendelejevi perioodilisustabelis on roodium 45. element, olles Maa üks kõige haruldasemaid väärismetalle.

Roodiumi avastas 1803. aastal kuulus inglise keemik William Hyde Wollaston, kes leidis eheda plaatina lahusest erkroosat pulbrit. Pärast vesiniku keskkonda panemist muutus punakas pulber valget värvi raskemetalliks, mis meenutas välimuselt alumiiniumi.

Erilise värvuse tõttu sai see nimeks ροδον, mis tõlkes kreeka keelest tähendab „roosa“.

Miks roodiumi hinnatakse?

Kõrge sulamistemperatuur (1960 oC) ja vastupidavus välismõjudele tegid roodiumi populaarseks paljudes tööstusvaldkondades, sealhulgas keemia-, klaasi- ja juveelitööstuses.

Maailma roodiumivarud on kõigest mõnikümmend tonni. Hoolimata sellest, et roodium on kullast mitu korda kallim, kasvab nõudlus selle järele iga aastaga.

Võrreldes teiste plaatina grupi metallidega on roodium säravam ja kõvem – plastiliseks muutub see ainult kuumutamisel.

Roodium ei oksüdeeru õhu käes, ei karda niiskust, hapete, väävli, kloori, fluori ja teiste agressiivsete keskondade mõju. Tänu ülimale tugevusele on roodium vastupidavam kui teised metallid. Tema peegeldamisvõime on ligikaudu 80%. See on muidugi madalam kui hõbedal, kuid korrosiooni- ja temperatuurikindlus on roodiumil see-eest palju suuremad.

Just seepärast kasutatakse roodiumi kuld- ja hõbeehete kaitse- ja ehiskattena.

Rodeerimine

Rodeerimine – see on õhukese (0,1–0,25 µm) roodiumikihi kandmine juveeltoote pinnale. Kate ei paranda mitte ainult metallide välimust, andes nende pinnale plaatinaläike, vaid ka nende keemilisi ja mehaanilisi omadusi. Lisaks sellele ei tuhmu roodium aja jooksul.

Ehetele kantakse metall elektrokeemilise reaktsiooni abil. Galvaanilise katte pinnalekandmine nõuab nii tehnoloogilisest protsessist kinnipidamisel kui selle ettevalmistamisel erilist täpsust ja tähelepanu.

Toode läbib mitu etappi: ultrahelipesu, rasvatustamine leelise- ja väävelhappelahuses, loputamine ja töötlemine aurugeneraatoris. Lõppetapis töödeldakse pind elektrivoolu mõju all spetsiaalse markeriga või sukeldatakse üleni galvaniseerimisvanni.

Roodium on valge läikega metall ja tänu sellele näeb kate eriti kaunis välja valgest kullast ja hõbedast ehetel. Punasest kullast toodete puhul saavutatakse ühel ehtel ehiskatte abil ilma erinevate sulamite jootmist kasutamata mitut tooni metalli kombinatsioon.

Traditsiooniliselt kaetakse roodiumiga vääriskivide (näiteks briljantide või safiiride) kinnituskohad, et rõhutada kivide sära.

Mustaks rodeerimine

Juveliirid kasutavad sageli musta roodiumkatet, mis annab ehetele pisut vanaaegse või vastupidi, värske tänapäevase välimuse, kivid aga näevad sellisel „taustal“ välja säravamad ja ilmekamad. Millest siis sõltub roodiumi värv?

Eri värvi roodiumi pakenditelt tähelepanelikult koostist lugedes märkate, et kõiki neid eristab ainult üks komponent – soolade lahus. Sellest sõltubki tulevase katte värv. Kõiges muus ei ole eri värvi roodiumil absoluutselt mingit vahet ja seega säilitab see kõik samad omadused, mis on meile harjumuspärasel heledal metallil.

Rodeeritud toodete hooldamine

Eelkõige tuleb meeles pidada, et rodeerimine – see on kõigest katmine, õhuke kaitsekiht ehte pinnal. Seepärast unustage pulbrid, smirgelpaber ja abrasiivsed ained, mida kasutades riskite toote rikkumisega.

Juhul, kui roodiumikiht on viga saanud, on kõige parem pöörduda asjatundja poole, kes lühikese ajaga taastab ehiskatte. Kui sellist võimalust ei ole, kasutage samu meetodeid, mida kasutate hõbeda puhastamisel.