See sait kasutab küpsiseid, mis koguvad andmeid, et aidata teid õige sisu ja reklaamidega. Jätkates meie saidi kasutamist, te nõustute, et me hoiame ja kasutame küpsiseid teie seadmes.

Blogi

Avaleht Blogi
0 0
Teie ostukorv on tühi

Pärl

Pärl – unikaalne kivi

Muistsed egiptlased arvasid, et pärl annab selle omanikule ilu ja pika ea. Keskajal kujunes välja traditsioon kinkida mõrsjale pärlehe, mis sümboliseerib truudust ja puhtust. Kallihinnalise kingituse pidi üle andma tulevane abikaasa või tema vanemad.

 

Kuidas moodustub pärl

Kuna pärl on unikaalne orgaanilise päritoluga vääriskivi, on selle ebahariliku kivi tekkega seotud hulgaliselt legende. See moodustub mitte maapõues nagu teised väärismineraalid, vaid soolastes ja magevetes elutsevates Pinctada ja Pteria liiki pärlikarpides. Sellega seoses jagunevadki looduslikud pärlid mere- ja jõe- ehk mageveepärliteks.

Tegelikult on kivi moodustumine molluski kaitsereaktsioon karpi tunginud võõrkehale, näiteks liivaterale. Omamata võimalust sissetungijast vabaneda, katab pärlimollusk selle erilise aine pärlmutriga samuti nagu teeb seda oma karbi sisemusega. Kivi kuju sõltub suurel määral selle moodustumise kohast, kaal aga molluski suurusest.

Varem elutses meredes ja jõgedes suurel hulgal pärlikarpe. Paraku tõi kivi hinnalisus kaasa molluskite ebaseadusliku väljapüügi ja nende massilise hävitamise. See tekitas vajaduse pärliaustrite kunstlikuks aretamiseks.

Kasvatatud pärl

Ekslikult arvatakse, et kultiveeritud ehk kasvatatud pärl ei ole looduslik. Eritingimustes kasvatatud kivi on mitte kunstlik imitatsioon, vaid orgaaniline moodustis. Nüüdsel ajal on umbes 90% maailmas müüdavatest pärlitest saadud kultiveerimise abil. Selle mooduse leiutas 18. sajandil Yio Dinshyang. Tol ajal oli pärl Hiinas võrdsustatud valuutaga. Pere toitmiseks hakkas ettevõtlik hiinlane otse oma kodus „raha“ kasvatama. Hiljem täiustasid eurooplased protsessi, rakendades praktikasse bioloogiliste eksperimentide andmeid. Tööstuslikud mastaabid saavutas pärlite kultiveerimine alles 20. sajandi alguseks.

 

Kuidas siis toimub pärlite kultiveerimine? Austrikarpi viiakse mingi võõrkeha, näiteks pärlmutritera. Seejärel paigutatakse pärlikarp ümber spetsiaalsesse veekogusse, milles on loodud molluskitele ideaalne elukeskkond. Säärastes tingimustes valmib üks merepärl 3 aastat, mageveepärl aga 2 aastat. Kogu selle aja on karbid spetsialistide jälgimise all ning seetõttu on kultiveerimine keeruline ja väga töömahukas. Maailma juhtivateks kasvatatud pärlite tarnijateks on Jaapan ja Hiina, väiksemas mahus Austraalia, India, Filipiinid ja mõned Kagu-Aasia riigid. Kasvatatud pärl on kõrge kvaliteediga ja juveelitööstuses laialt kasutusel.

Pärli looduslikud omadused

Pärli kõvadustegur on 3–4 ühikut. Vaatamata sellele on kivi väga tugev ja tükeldada on seda praktiliselt võimatu. Pärli eriline pärlmutrine sära on tingitud tema ehitusest. Kivi värv sõltub vee seisundist molluski elunemiskohas, aga ka tema liigist. Etaloniks peetakse kreemja, roosa või sinaka varjundiga valget pärli. Vähem ei hinnata ka kivi värvilisi erimeid: musta, halli ja kuldset pärli. Pärli kaalu mõõtühikuks on graan (1 graan = 0,25 karaati), kuid viimasel ajal kasutatakse järjest tihemini üldtunnustatud karaati. Kivi hind oleneb tema kujust. Kõige kallimad on looduse poolt siledaks lihvitud ümmargused pärlid.