See sait kasutab küpsiseid, mis koguvad andmeid, et aidata teid õige sisu ja reklaamidega. Jätkates meie saidi kasutamist, te nõustute, et me hoiame ja kasutame küpsiseid teie seadmes.

Blogi

Avaleht Blogi
0 0
Teie ostukorv on tühi

Kuld

Kuld on inimkonnale tuttav juba mitu aastatuhandet, millest annavad tunnistust arheoloogide leitud muistsete tsivilisatsioonide ehted.

Tänu kestvusele ja kahtlemata ka läikele loetakse kulda väärismetalliks. Ehete valmistamisel lisatakse kullale kindlates vahekordades teisi metalle, mis annavad talle vajalikud omadused ja värvi. Saadud segu nimetatakse väärismetallide sulamiks.

Väärismetallide kogust sulamis nimetatakse prooviks. Proov näitab puhta väärismetalli kogust ühes kilos kullassepasulamis. Kuld prooviga 585 sisaldab 585 grammi puhast kulda, ülejäänu on teised metallid.

 

 

Kuld on harukordselt plastne ja pehme metall. Ühest grammist kullast saab üle kolme kilomeetri traati. Mitmekordse valtsimise teel on võimalik saada inimese juuksekarvast õhemaid kullalehti. Lehtkulda kasutatakse laialdaselt pindade kaunistamiseks, näiteks selliste suurte objektide kuldamiseks nagu mööbel, ruumid, skulptuurid ja isegi kirikukuplid. Mingist ajast alates hakati lehtkulda kasutama ka kokanduses! Kullapuruga kaunistatakse magustoite, jooke, pitsasid ja paljut muud. Kuid kokandus ei ole kaugeltki kulla kasutamise lagi. Kulda sisaldavad näiteks kallid tiibeti pillid. Arvatakse, et need puhastavad organismi haigustest ja mürkidest ning taastavad jõu ja vaimuerksuse.

 

Valge kuld

Paljud peavad valget kulda ekslikult plaatinaks. Tegelikult on valge kuld paljude metallide (pallaadium, hõbe jt) segu, mis annabki metallile valge värvi. Vaatamata nimele ei ole valge kuld alati ideaalselt valge, vaid võib olla kas kollase või isegi roosa varjundiga. Sel juhul kaetakse valgest kullast tooted roodiumiga. Roodium on selget valget värvi kõva metall, millega kaetud esemed on kaitstud oksüdeerumise eest ja luksusliku peegelläikega.

 

 

Punane ja roosa kuld

Punase kulla punane toon tuleb suurest vasesisaldusest. Arvatakse, et punane kuld on tugev, kestev ja peaaegu tuhmumatu. Punane kuld on laialt levinud Ida-Euroopas ja SRÜ riikides. Pikka aega nimetati punast kulda vene kullaks, kuid nüüdseks on see termin aegunud. Sõltuvalt kullasulami vasesisaldusest võib värv varieeruda punasest roosani.

 

 

Kollane kuld

Kollane kuld on juveeliäris klassika. See on külluslikku kollast või sidruni värvi, mis saavutatakse kulla, hõbeda ja vase kokku sulatamisel. Kollane kuld on kindlalt vallutanud Euroopa turu. Lääneriikide elanikud eelistavad kanda just kollast tooni kulda, sest peavad seda «päris» kullaks. Lisaks sellele seostub see kuningakrooni värviga. Kollast värvi kuld on ka paljude maailmakuulsate luksustooteid loovate disainerite ja moekunstnike esimene valik.

 

Must kuld

Musta värvi kulda saadakse mitmel meetodil. Kõige populaarsem on toote katmine musta roodiumi või ruteeniumiga. Kuid protsess areneb pidevalt. Musta värvi kulla võib saada laseri abil, mis tekitab kulla pinnale nanostruktuure. Töödeldud kuld ei peegelda valgust ja näeb tänu sellele välja täiesti must. Mustast kullast ehted näivad peened ja pilkupüüdvad ning nendega on lihtne sobitada muud värvi metalle ja loomulikult ka vääriskive.