See sait kasutab küpsiseid, mis koguvad andmeid, et aidata teid õige sisu ja reklaamidega. Jätkates meie saidi kasutamist, te nõustute, et me hoiame ja kasutame küpsiseid teie seadmes.

Blogi

Avaleht Blogi
0 0
Teie ostukorv on tühi

Ametriin

Selle haruldase poolvääriskivi nimetus rõhutab ametüsti ja tsitriini omadusi ühendava mineraali kahetist olemust. Juveliiride ja kollektsionääride ringkonnas tuntakse ametriini ka kuldse või kahevärvilise ametüsti ja bolivaniidina.


Hübriidkivi avastati alles 20. sajandi lõpus ja sai kohe tuntuks kui kvartsi ainus polükroomne (s.t mitmevärviline) erim. Ametriini loetakse tugevaks materjaliks. Tema kõvadustegur Mohsi skaalal on 7.Looduses esineb korraga mitme mineraali omadusi ühendavaid kristalle üsna harva. Ametriini suurtes eksemplarides võivad vahelduda kuni kuus värvispektrit – kolm ametüstist ja kolm tsitriinist. Tänu sellele moodustub kivi kasvamise käigus iseäralik värvimuster, mis sisaldab paljusid toone läbipaistvast tumelillani. Nende kivide värv ei ole alati ühesugune. Leidub nii sirelilillasid, kollase virsiku värvi, merevaigu karva kui violetseid mineraale.

Kuid ametriinil on ka üks iseärasus – et avalduksid kivi unikaalsed optilised omadused, vajab ta erilist lihvi.

Ametriini töötlemine

Enne lihvimist vajab ametriin eritöötlemist. Saadud käsipalad pestakse kuumas vees ja lahutatakse kõrges temperatuuri mõjul tekkinud pragude järgi.

Ametriini ainukordset värvi rõhutab meisterlik lihvimine. Kõige sagedamini antakse mineraalile astmeline ristküliku kuju või kasutatakse baguette lihvi. Mõnikord kasutavad meistrid kivi imeliste värvivarjundite esiletoomiseks ka teistsuguseid lihvimise mooduseid. Põhitingimus kivi lihvimisel on, et värvialad oleksid kivi pinnaga risti. Sellise töötlemisviisi puhul sulavad kaks tooni ühte, tekitades kivi sees enneolematu värvidemängu. Ükshaaval näitavad värvid ennast ainult õige nurga alt vaadates.

Viimasel ajal on ametriin kogunud populaarsust haruldaste kividega ehete kollektsioneerijate ja austajate seas. Kuna see kõva mineraal allub kergesti lihvimisele, on ametriiniga ehted sageli iseäraliku kujuga.

Ametriini leiukohad

Juveeli kvaliteediga ametriine leiab ainult kaevandusšahtidest ja -käikudest ning selle poolvääriskivi suurim eksportija on Boliivia. Sellest ka üks nende nimetusi – bolivaniit. Anahi kaevandus, kust ametriini saadakse, on maailmas faktiliselt ainus selle mineraali leiukoht. Tühine osa kristalle hangitakse Brasiiliast, kuid sealt saadud ametriinid on kahvatud, vähem puhtad ja seetõttu ka tunduvalt vähem hinnatud. Teistes riikides, kus on ametüsti ja tsitriini leiukohti, ei ole ametriini ladestusi avastatud. Sellega seoses on vene teadlased välja töötanud ametriinide sünteetilise kasvatamise ja kultiveerimise meetodid, mis võimaldavad luua boliivia kivide absoluutseid analooge.

Juveelitoodetes kasutatakse kõige sagedamini küllusliku värvi ja särava läikega Boliivia ametriine. Need ainulaadsed kivid kaunistavad kuld- ja hõbeehteid ning neid täiendatakse sageli fianiitide või briljantidega. Harilikult kaunistatakse ametriinidega sõrmuseid, ripatseid ja kõrvarõngaid. Ametriiniga ehete hind on otseses sõltuvuses kivi puhtusest ja kaalust.
Endas kahte värvi ühendavat ametriini peetakse harmoonia ja vastandite ühtsuse sümboliks. Seepärast kingitakse selle kiviga sõrmus sageli armastatule.

Ametriiniga ehete hooldamine

Need poolvääriskivid on tundlikud kosmeetikavahenditele ja seepärast tuleb ametriiniga ehted enne duši alla minekut või kreemitamist ära võtta. Ametriine on soovitav perioodiliselt pesta sooja, aga mitte kuuma seebivee ja pehme harjaga.

Samuti on ametriin tundlik otsese päikesevalguse ja kõrgete temperatuuride suhtes. Kestev (mitmepäevane) päikese käes olek pleegitab ametüstalad täielikult. Seepärast tuleb ametriiniga ehteid nagu kõiki teisigi ehteid hoida karbis või ehtelaekas.