Šis saitas naudoja "cookies", kurie renka duonys, kad padėti Jums su teisingu turiniu ir reklama. Tęsiant šio saito naudojimą, Jus sutinkate, kad mes laikisyme ir naudosime куки Jūsų įrenginy

Blogas

0 0
Jūsų krepšys tuščias.

Rubinas

Šis dabar vienas populiariausių brangakmenių buvo žinomas jau prieš tūkstančius metų. Tada žmonės dar nemokėjo skirti panašios spalvos mineralų ir rubinais vadino visus raudonus brangakmenius. Senovės indai laikė jį Saulės akmeniu ir vadino ne kitaip, kaip „brangakmenių vadu“.

Europos šalyse rubinas buvo drąsių ir narsių, idealams atsidavusių riterių globėjas. Rytų šalyse raudonas akmuo buvo laikomas Drakono krauju ir simbolizavo gyvybės energiją, teikiančią jėgą, meilę ir sveikatą.

Akmens savybės

Rubinas yra viena iš raudono korundo atmainų. Mineralo atspalvis varijuoja nuo ryškiai rožinio iki sodriai raudono ir priklauso nuo chromo priemaišų kiekio. Vertingiausiais ir rečiausiais laikomi „balandžio kraujo spalvos“ korundai, turintys violetinį atspalvį.

Rubinas yra pirmos kategorijos brangakmenis ir savo sudėtimi primena safyrą. Šis mineralas kietumu nusileidžia tik deimantui. Rubino kietumo koeficientas pagal Moso skalę lygus 9.

Raudono korundo kristalai yra labai skaidrūs ir blizgūs. Tokių rodiklių neturi nė vienas kitas brangakmenis, išskyrus deimantą. Dėl šių savybių stambus rubinas gali kainuoti netgi brangiau, negu analogiško dydžio deimantas.

Savo išvaizda rubinas primena raudoną špinelį ir nuo jo kartais gali būti atskirtas tik pasitelkus mikroskopą. Be to, raudoną korundą nesunku supainioti su granatu, cirkonu hiacintu,topazu ir turmalinu.

 

Labai vertinami mineralai, turintys rutilo intarpų, panašių į žvaigždes. Tokie akmenys labai reti ir todėl brangūs.

 

 

XIX amžiaus viduryje buvo atrastas dirbtinių rubinų gamybos būdas. Šiuo metu dirbtiniai raudoni korundai naudojami gaminant laikrodžius ir juvelyrinius dirbinius, taip pat kvantinėje elektronikoje kaip lazerio elementas.

Kaip nustatyti rubino kokybę

Natūralaus rubino kaina gana didelė, todėl perkant papuošalus, skubėti neverta.

Prabėgus šimtmečiams, net kai kurie karališkųjų regalijų rubinai yra „demaskuojami“. Pavyzdžiui, atlikus šiuolaikinius tyrimus, buvo nustatyta, kad tarp brangenybių, priklausančių Anglijos karališkajai šeimai, yra falsifikuotų rubinų. Garsusis „Juodojo princo rubinas“, puošiantis Britanijos karūną, pasirodė esąs viso labo tik raudonas špinelis. Ką jau kalbėti apie mūsų laikus. Tačiau yra trys būdai, kurie padės jums nustatyti mineralo kokybę.

1 būdas. Pirkdami papuošalą su rubinu, būtinai pažiūrėkite į akmenį ne tik dirbtinėje, bet ir dienos šviesoje. Geros kokybės rubinai esant bet kokiam apšvietimui turi praktiškai vienodą atspalvį, tuo tarpu ne tokie kokybiški pavyzdžiai dienos šviesoje tampa blyškiai rožiniais.

2 būdas. Apžiūrėkite akmenį su didinamuoju stiklu. Gamtinis korundas turi intarpų ir nedidelių defektų, tuo tarpu dirbtiniai akmenys atrodo švarūs, tarsi stiklas.

3 būdas. Užlašinkite ant akmens citrinų sulčių. Jeigu akmuo natūralus, jis nepasikeis. Priešingu atveju ant akmens pasirodys blausūs intarpai.

Perkant labai brangų papuošalą su rubinais, geriau kreiptis į profesionalų gemologą, kuris įvertins akmens kokybę specialia įranga. Be to, specialistai rekomenduoja gaminius su brangakmeniais pirkti iš žinomų gamintojų, kurie gali pateikti visą reikalingą informaciją apie akmenį.

Rubinų gavyba

Egzistuoja daugybė rubinų telkinių. Raudoni korundai neišgaunami nebent Antarktidoje. Bet tik 1 % išgautų mineralų yra juvelyrinės kokybės.

Rubinai iki šiol išgaunami naudojant senąsias technologijas, kurios žinomos daug šimtmečių. Šis daug darbo reikalaujantis procesas atliekamas rankomis, plaunant smėlį ir gargždą. Dažnai akmenys iškeliami tiesiai iš upių dugno.

Labai vertinami yra Azijos rubinai. Seniausiu telkiniu laikoma Birma. Būtent Birmos rubinai vertinami brangiausiai, nes yra ypač retos spalvos. Taip pat žinomi rubino telkiniai Indijoje, kurie irgi laikomi labai senais. Daugelį amžių šie akmenys buvo naudojami aukštuomenei skirtiems papuošalams inkrustuoti.

Šiuo metu, be Indijos ir Birmos, svarbiausi raudonų korundų eksportuotojai yra Tailandas, Šri Lanka, Tanzanija, Tadžikistanas ir Afganistanas. 

Tailando rubinai turi rusvą atspalvį. Jie išgaunami Čiangvadoje 8 metrų gylyje. Šri Lankoje išgauti korundai paprastai yra ryškios žemuoginės spalvos. Vietiniai gyventojai šiuos akmenis vadina „ilais“.