Šis saitas naudoja "cookies", kurie renka duonys, kad padėti Jums su teisingu turiniu ir reklama. Tęsiant šio saito naudojimą, Jus sutinkate, kad mes laikisyme ir naudosime куки Jūsų įrenginy

Blogas

0 0
Jūsų krepšys tuščias.

Rodis

Tie, kurie nesusiję su brangiaisiais metalais ir susiduria su jais tik juvelyrinių gaminių pavidalu, kartais nepakankamai vertina rodį. Paneigti šią nuomonę gali vienas įdomus faktas.
Kadaise rodžio perdirbimo fabrike buvo unikali piesta brangiajam metalui smulkinti. Iš pažiūros ji buvo paprasta, na, tik svėrė 30 kilogramų. Tačiau jos kaina pasirodė lygi... visos gamyklos kainai. O visa tai todėl, kad piesta buvo pagaminta iš labai reto tauriojo metalo – rodžio.

Kas tas rodis?


D. Mendelejevo periodinėje sistemoje jis žinomas kaip 45 elementas, kuris gyvenime yra vienas rečiausių Žemėje brangiųjų metalų.
Rodį 1803 metais atrado garsus anglų mokslininkas William Hyde Wollaston. Platinos tirpale tyrinėtojas aptiko ryškiai rožinius miltelius. Po valcavimo vandenilio aolinkoje rausvi milteliai pavirto sunkiu baltos spalvos metalu, iš išorės priminančiu aliuminį.
Už ypatingą atspalvį jis buvo pavadintas ροδον, kas išvertus iš graikų kalbos reiškia „rožė“.

Kodėl vertinamas rodis?


Aukšta lydymosi temperatūra (1 960 laipsnių) ir atsparumas išoriniam poveikiui išpopuliarino jį daugelyje pramonės sričių, iš jų – chemijos, stiklo ir juvelyrinėje.
Pasaulinės rodžio atsargos sudaro iš viso keletą dešimčių tonų. Nors rodžio kaina keletą kartų didesnė, negu aukso, jo paklausa kasmet auga.
Palyginti su kitais platinos grupės metalais, rodis ryškesnis ir tvirtas – plastiškas jis darosi tik kaitinamas.

 

Rodis nesioksiduoja ore, jam nebaisi drėgna aplinka, rūgščių, sieros, chloro, ftoro ir kitų agresyvių junginių poveikis. Kadangi rodis labai tvirtas, jis ilgaamžiškesnis, negu kiti metalai. Jo atspindėjimo savybė – apie 80 %. Žinoma, ji mažesnė, negu sidabro, tačiau rodis daug atsparesnis korozijai ir temperatūros poveikiui.
Būtent todėl jis naudojamas kaip apsauginė dekoratyvinė auksinių ir sidabrinių papuošalų danga.


Rodavimas


Rodavimas – tai juvelyrinių dirbinių paviršiaus padengimas plonu rodžio sluoksniu (0,1–0,25 µm). Padengimas pagerina ne tikmetalų išorinę išvaizdą, suteikdamas paviršiui platininį blizgesį, bet jų chemines bei mechanines savybes. Be to, laikui bėgant, rodis neblanksta.
Juvelyriniai dirbiniai metalu padengiami panaudojant elektrocheminę reakciją. Galvaninės dangos gavimas reikalauja ypatingo dėmesio, paties technologinio proceso laikymosi ir pasirengimo jam tikslumo.

Gaminys praeina keletą etapų: ultragarsinį plovimą, riebalų pašalinimą šarmo ir sieros rūgšties tirpaluose, plovimą ir apdorojimą garo generatoriuje. Baigiamuoju etapu paviršius apdorojamas specialiu žymekliu, veikiant elektros srovei, arba visiškai panardinamas į galvaninę vonią.
Rodis – metalas, pasižymintis baltu blizgesiu, todėl ypač gerai danga atrodo ant papuošalų iš balto aukso ir sidabro. Gaminiuose iš raudono aukso dekoratyvine danga išgaunamas iš karto kelių metalo atspalvių derinys, nenaudojant įvairių lydinių litavimo.
Tradiciškai rodžiu dengiamos juvelyrinių akmenų (pavyzdžiui, deimantų arba safyrų) tvirtinimo vietos, siekiant pabrėžti juvelyrinių intarpų blizgesį.

Juodas rodavimas


Juvelyrai dažnai naudoja juodą rodžio dangą, kuri suteikia papuošalams šiek tiek pasendintą arba, atvirkščiai, naują šiuolaikinę išvaizdą, o akmenys tokiame „fone“ atrodo ryškesni ir išraiškingesni. Nuo ko gi priklauso rodžio spalva?
Jeigu įdėmiai perskaitysite įvairių atspalvių rodžio pakuočių sudėtį, tai pastebėsite, kad visos jos skiriasi vienintele sudedamąja dalimi – druskų tirpalu. Būtent nuo jo priklauso būsimos dangos spalva. Visur kitur įvairių spalvų rodis visiškai identiškas, vadinasi, išsaugo visas tas pačias savybes, kaip ir mums įprastas metalas.


Roduotų gaminių priežiūra


Visų pirma reikia atminti, kad rodavimas – tai tik danga, plonas apsauginis sluoksnis ant papuošalo paviršiaus. Todėl pamirškite miltelius, švitrinį popierių ir kitas abrazyvines medžiagas, naudodami kurias, jūs rizikuojate sugadinti gaminį.
Jeigu rodavimas pažeistas, geriausia išeitis – kreiptis į specialistą, kuris trumpiausiais terminais atkurs dekoratyvinę dangą. Jeigu tokios galimybės nėra. naudokite tuos pačius būdus, kaip ir sidabrui valyti.