Šis saitas naudoja "cookies", kurie renka duonys, kad padėti Jums su teisingu turiniu ir reklama. Tęsiant šio saito naudojimą, Jus sutinkate, kad mes laikisyme ir naudosime куки Jūsų įrenginy

Shops
Pageidavimų sąrašas 0

Ametrinas

Šio ypač reto pusbrangio akmens pavadinimas pabrėžia dvilypę mineralo, jungiančio ametisto ir citrino savybes, prigimtį. Juvelyrai ir kolekcionieriai dar vadina jį auksiniu arba dvispalviu ametistu ir bolivianitu.
 

Akmuo hibridas buvo atrastas tik XX amžiaus pabaigoje ir iš karto išgarsėjo kaip vienintelė polichrominė (tai yra, daugiaspalvė) kvarco atmaina. Ametrinas laikomas gana patvariu mineralu: jo kietumo koeficientas pagal Moso skalę lygus 7.

Gamtoje gana retai pasitaiko kristalų, suderinančių savyje iš karto kelių mineralų savybes. Stambiuose ametrino egzemplioriuose gali kaitaliotis iki šešių spalvų sektorių – trys ametisto ir trys citrino. Dėl to akmeniui augant atsiranda ypatingas spalvų derinys, apimantis kelis tonus – nuo perregimo iki tamsiai šviesiai violetinio. Šių akmenų spalva ne visada vienoda, jie būna šviesiai violetinės, gelsvai persikinės, gintarinės ir violetinės spalvos.

Tačiau ametrinas turi vieną savybę: unikalios optinės akmens savybės išryškėja tik panaudojus ypatingą šlifavimo būdą.

Ametrino apdirbimo ypatumai

Prieš šlifuojant ametrinas yra specialiai apdorojamas. Turimi pavyzdžiai plaunami verdančiame vandenyje ir padalinami pagal įskilimus, kurie atsiranda veikiant aukštai temperatūrai.

Meistriškas šlifavimas pabrėžia unikalias ametrino spalvas. Dažniausiai mineralui suteikiama pakopinė stačiakampio arba bageto forma. Ir vis dėlto kartais meistrai naudoja ir kitas šlifavimo formas, pabrėžiančias nuostabų mineralo atspalvį. Pagrindinė sąlyga, kurios būtina laikytis – spalvų zonos turi būti išdėstytos statmenai akmens aikštelei. Esant tokiai apdorojimo metodikai, du tonai susimaišo, sukurdami akmens viduje ypatingą šviesos žaismą, o atskirai jie išryškėja tik žvelgiant tam tikru kampu.

Pastaruoju metu ametrinas išpopuliarėjo tarp kolekcionierių ir papuošalų su retais akmenimis mėgėjų. Tvirtas mineralas lengvai pjaustomas, todėl neretai galima išvysti gaminių su įmantrios formos ametrinu.

Ametrino radimvietės

Juvelyrinės kokybės ametrinai išgaunami tik šachtose arba tuneliuose. Didžiausia pusbrangio akmens eksportuotoja yra Bolivija (iš čia ir kilęs vienas iš pavadinimų – bolivanitas). Anahi šachta, kur išgaunamas akmuo, yra praktiškai vienintelė pasaulyje mineralo radimvietė.

Nedidelę kristalų dalį tiekia Brazilija, tačiau šioje šalyje išgauti ametrinai yra blyškaus atspalvio ir ne tokie švarūs, todėl daug mažiau vertinami.

Kitose šalyse, kuriose yra ametistų ir citrinų radimviečių, ametrinų telkinių nerasta.

Todėl rusų mokslininkai sukūrė sintetinio ametrinų auginimo ir kultivavimo metodus, leidžiančius sukurti visiškus Bolivijoje randamų akmenų analogus.

Juvelyriniuose gaminiuose dažniausiai naudojami ametrinai iš Bolivijos, pasižymintys sodria spalva ir ryškiu blizgesiu. Unikalūs akmenys puošia gaminius iš aukso ir sidabro ir dažnai papildomi fianitais arba briliantais. Paprastai ametrinai įstatomi į žiedus, pakabukus ir auskarus. Papuošalo su šiuo akmeniu kaina tiesiogiai priklauso nuo akmens švarumo ir svorio.

Dvi spalvas savyje jungiantis ametrinas laikomas harmonijos ir priešingybių vienybės simboliu, todėl žiedai su šiuo akmeniu dažnai dovanojami mylimosioms.

Papuošalų su ametrinu priežiūra

Šie pusbrangiai akmenys jautrūs kosmetinių priemonių poveikiui, todėl prieš einant į dušą arba tepantis kremu, papuošalus su ametrinu reikia nusiimti. Ametrinus rekomenduojama periodiškai plauti minkštu šepetėliu šiltame (bet ne karštame) vandenyje.

Be to, ametrinas jautrus tiesioginiams saulės spinduliams ir aukštų temperatūrų poveikiui. Jeigu akmuo ilgai būna saulėje (kelias dienas), ametisto zonos visiškai išblunka. Todėl papuošalus su ametrinu, kaip ir visus kitus gaminius, geriausia laikyti dėžutėse.


SUŽINOKITE DAUGIAU APIE JŪSŲ MYLIMUS PAPUOŠALUS

Susipažinkite su tauriaisiais metalais ir akmenų pasauliu,bei sužinokite jų pačias neįtikimiausias savybes.Išmokite prižiūrėti juvelyrinius gaminius, pažinti akmenis ir parinkite pagal zodiako ženklą idealų papuošalą.

Read more