Šis saitas naudoja "cookies", kurie renka duonys, kad padėti Jums su teisingu turiniu ir reklama. Tęsiant šio saito naudojimą, Jus sutinkate, kad mes laikisyme ir naudosime куки Jūsų įrenginy

Blogas

0 0
Jūsų krepšys tuščias.

Grandinėlių pynimo būdai: kaip išsirinkti tinkamą

Grandinėlė – universaliausias ir funkcionaliausias gaminys, kuris specialistų meistriškumo dėka tapo juvelyriniu papuošalu. Ji nešiojama kaip savarankiškas aksesuaras, papildoma pakabuku, ikona arba kryželiu.

Dabar juvelyrinių gaminių gamintojai siūlo mums daugybę grandinėlių: trumpų ir ilgų, plačių ir siaurų, klasikinių ir dekoratyvinių, vyriškų ir moteriškų, auksinių ir sidabrinių, jau nekalbant apie dešimtis įvairiausių pynimo būdų. Kaip išsirinkti būtent jums tinkamą grandinėlę? Siūlome išsiaiškinti tai kartu.

Grandinėlių pynimo technologija

Grandinėlės gaminamos keliais būdais – rankiniu, mašininio pynimo būdu arba štampuojant.

Mašininis pynimas – tai automatizuota technologija, naudojant specialią įrangą. Naudojamos staklės leidžia pinti gaminius, kurių grandys yra iki 0,2 mm storio.

Nepaisant naujausių technologijų, kai kuriuos pynimo būdus galima atlikti tik rankomis. Ir čia neapsieinama be specialistų – grandinėlių pynėjų. Minimalus rankinio pynimo grandinėlės svoris – apie 6 gramus, o jos kokybė labai priklauso nuo juvelyro meistriškumo.

Tai išties kruopštus ir daug darbo reikalaujantis užsiėmimas. Iš pradžių reikia ištempti auksinę arba sidabrinę vielą, apvynioti ją apie parengtą pagrindą ir gautą spiralę supjaustyti vienodo dydžio žiedeliais. Grandinėlės pynėjas rankiniu būdu žnypliukėmis sutvirtina žiedelius, rišdamas raštą, kurį numato pynimo būdas. Kad žiedeliai neišsiskleistų, jie sulituojami. Padaryta grandinėlė suspaudžiama tarp specialių volelių, kad grandys būtų plokščios.

Štampuotos grandinėlės gaminamos iš gatavų grandžių. Jos ne suvirinamos tarpusavyje, o įveriamos viena į kitą. Paprastai tokie papuošalai ne tokie ilgaamžiai, lengvai persisuka ir deformuojasi.


Vientisa ar tuščiavidurė: kuo skiriasi

Visos grandinėlės, nepaisant pynimo būdo, skirstomos į vientisas ir tuščiavidures.

Išskirtinis tuščiavidurių grandinėlių bruožas – apimties ir lengvumo derinys. Viela, iš kurios pinamas papuošalas, yra tuščiavidurė, todėl iš storų grandžių sudarytos grandinėlės svoris yra nedidelis. Dažniausiai jos gaminamos naudojant sudėtingus dekoratyvinius pynimo būdus ir atrodo pakankamai solidžiai. Tokių grandinėlių privalumas – prieinama jų kaina, kurią lemia gaminio masė.

Vientisos grandinėlės daug sunkesnės, negu tuščiavidurės, ir tai turi įtakos papuošalo kainai. Tačiau jos daug patogesnės nešiojant kasdien, ne taip deformuojasi ir atsparesnės išoriniam poveikiui, todėl ilgaamžiškesnės. Pažeidus grandis, specialistas gali lengvai sulituoti gaminį ir atkurti pirminę jo išvaizdą.

Grandinėlių pynimo būdai

Išskiriamos trys pagrindinės grandinėlių pynimo technologijos: „Inkarinė“, „Šarvinė“ ir „Bismarko“. Laikui bėgant, atsirado tiek jų variacijų, kad šiomis dienomis suskaičiuojama daugiau kaip 50 pynimo būdų: nuo paprasčiausių iki įmantrių su sudėtingomis grandžių konfigūracijomis. Kiekvienas pynimas turi savo pavadinimą ir gali būti panaudotas pinant ir auksines, ir sidabrines grandinėles.
 

Nesunku suprasti, kad „Inkarinis“pynimas taip buvo pavadintas todėl, jog panašus į tikros inkaro grandinės pynę. Jis išsiskiria paprastumu ir neįmantrumu. Kiekviena klasikinio pynimo varianto grandis turi ovalo formą.

Grandys gali būti sudarytos ir iš vieno, ir iš dviejų „žiedelių“, todėl dar išskiriama „Dvigubo inkaro“ technologija.

Inkarinis pynimas su apvalios formos grandimis vadinamas „Rolo“. Kadaise šį pynimo būdą išgarsino „Chopard“ mados namai, todėl jo kitas pavadinimas yra „Chopardas“.

Labai panašus į „Rolo“ pynimą yra „Garibaldis“. Šių grandinėlių grandys yra apvalios išsišakojančios formos. Manoma, kad pynimas taip buvo pavadintas pagerbiant Italijos išsivadavimo judėjimo didvyrius – sutuoktinius Džiuzepę ir Anitą Garibaldžius, kurie buvo labai vieningi ir laikėsi vienodų pažiūrų.

Prie fantastinių inkarinio pynimo būdų dar priskiriami „Aurora“ir „Havajietė“.

„Šarvinė“ technologija tapo pagrindu kuriant įvairius dekoratyvinių pynimų būdus. Jos išskirtinė savybė ta, kad iš abiejų pusių nušlifuotos plokščios grandys tvirtinamos ne statmenai viena kitos atžvilgiu, o tarsi vienoje plokštumoje. Technologija pasižymi dideliu atsparumu ir buvo taip pavadinta dėl savo panašumo į šarvinių marškinių grandis.

 

Pynimas gali būti viengubas, dvigubas ir trigubas, atsižvelgiant į sutvirtintų grandžių skaičių. Šarvinio pynimas su rombo formos grandimis vadinamas „Rombu“ (jis irgi gali būti dvigubas ir trigubas).

„Nonna“ – vienas grakščiausių šarvinio pynimo atmainų. Abipusis deimantinis šlifavimas suteikia tokioms grandinėlėms daugiau blizgesio šviesoje. Nepaisant išorinio subtilumo, šie papuošalai labai patvarūs. Nors ir keista, pynimo pavadinimas niekaip nesusijęs su moterišku vardu. Pavadinimas „nona“ kilęs iš itališko magliadellanonna, o tai reiškia „senelės pynimas“.

Ne mažiau efektyvi šarvinio pynimo atmaina – „Figaro“, taip pavadinta žinomo Bomaršė komedijos veikėjo, garsėjusio savo nepastoviu charakteriu, garbei. Kaip ir Figaro, pynimas pasižymi „nepastovumu“ – grandinėlėje kaitaliojasi įvairios formos, trumpos ir ilgos grandys. Labiausiai paplitusios kombinacijos – nuo 1:1 iki 1:5. „Figaro“ grandinėlės išpopuliarėjo dėl „Cartier“ juvelyrikos namų, ir pamažu jos tapo žinomos ir „Cartier“ vardu.

Dažnai grandinėlės pavadinamos pagal ypatingą grandžių formą. Pavyzdžiui, širdį primenantys „žiedeliai“ suteikė pavadinimą romantiškam ir švelniam pynimui „Love“. Spirale susuktos grandys lėmė pynimo pavadinimo „Sraigė“ atsiradimą (šis pynimas dar vadinamas „Sąvaržėle“, nes „žiedeliai“ panašūs į taip pat vadinamą kanceliarinę priemonę), o į gražiausią gėlę panašios dalys suteikė grandinėlei pavadinimą „Rožė“.

Į gyvatėlę panaši lygi juvelyrinė virvelė iš glaudžiai viena prie kitos priglundančių grandžių vadinama „Snake“. Šis pynimas komfortiškas nešiojant kasdien, todėl dažnai naudojamas gaminant ne tik paprastas grandinėles, bet ir grandinėles pakabukams ir amuletams.

Populiariausi sukti pynimai – į virvutę panašus „Kordas“ ir saulėje žėrintis „Singapūras“. Tokias grandinėles paprastai nešioja moterys. Šie papuošalai dailūs ir kartu patikimi naudojant.
 

O visiškai vyrišku pynimo būdu laikomas „Bismarkas“. Pavadintas, pagal vieną versiją, Vokietijos imperijos pirmojo kanclerio Oto fonBismarko garbei, jis dar žinomas „Kaizerio“ arba „Kardinolo“ pavadinimu. Šis pynimas yra vienas sudėtingiausių, todėl dažnai atliekamas rankomis. Fantastinis pynimas susideda iš grandžių, kurias savo ruožtu sudaro keli į skirtingas puses nukreipti „žiedeliai“. Pynimas gali būti dvigubas, trigubas arba keturgubas, todėl jis laikomas vienu iš stipriausių. Už savo storį ir apimtį viena iš „Bismarko“ atmainų buvo pavadinta „Pitonu“.


Neginčijama dabartinė tendencija – vadinamosios fantastinės grandinėlės. Šie papuošalai pasižymi neįprastais pynimo būdais, įvairių atspalvių metalų derinimu, daugiasluoksniškumu ir dekoratyvinių „grandžių“ įterpimu. Fantastinės grandinėlės labiau primena koljė arba karolius ir yra visiškai savarankiškas papuošalas, kurį galima nešioti ir be pakabuko.

 

Kokį pynimą rinktis?

Žinoma, pirmiausia tai skonio dalykas. Tačiau kai kurie grandinėlių tipai tradiciškai priskiriami moteriškoms, vyriškoms ir universalioms. Pavyzdžiui, masyvų ir solidų „Bismarką“ dažniau renkasi stipriosios lyties atstovai, o grakštūs „Nonna“, „Singapūras“, „Rožė“ ir „Lave“ bei dar keli pynimo būdai laikomi išties moteriškais. Tipiškas universalaus pynimo variantas – „Inkarinis“.

Vaikams optimaliausios yra tankaus pynimo grandinėlės, pavyzdžiui, „Snake“, taip pat juvelyrinės virvelės iš kaučiuko arba odos.

Renkamės grandinėlės ilgį

Vienas svarbiausių kriterijų renkantis grandinėlę yra jos ilgis. Paprastai matmenų eilę sudaro modeliai nuo 40 iki 70 cm.

 
  • 40 cm – grandinėlė nešiojama prie pat krašto
  • 50 cm – grandinėlė nešiojama iškirptės viršutinės dalies lygyje
  • 60 cm – grandinėlė nešiojama iškirptės vidurinės dalies lygyje
  • 70 cm – grandinėlė nešiojama iškirptės apatinės dalies lygyje

Laikoma, kad moterims geriau rinktis iki 50 cm ilgio grandinėles, o vyrams – ilgesnes. Ir vis dėlto nėra taisyklės be išimties, ir perkant papuošalą būtinai reikia pasimatuoti jį.

 

Grandinėlių užsegimų tipai

Įsigydami juvelyrinę grandinėlę, atkreipkite dėmesį į jos užsegimą. Pirma, jis turi būti kokybiškas, nes būtent nuo šios „nereikšmingos“ detalės priklauso papuošalo saugumas. O antra, užsegimas turi būti patogus, kad jūs galėtumėte savarankiškai jį užsegti ir atsegti, netrukdomai uždėdami ant grandinėlės bet kokius pakabukus.

Paprastai užsegimo tipą parenka juvelyras, atsižvelgdamas į grandinėlės svorį ir pynimo būdą. Masyvesnės grandinėlės turi patikimus karabinus, tuo tarpu dailiems plonučiams modeliams labiau tinka užsegimas „žnyplės“. Dažniausiai abu užsegimo tipai leidžia netrukdomai uždėti ant grandinėlės įvairaus ąselės storio pakabukus, todėl patogumu ir patikimumu yra maždaug vienodi.


Grandinėlės derinimas su apyranke ir pakabuku

Daugelis mūsų grandinėles nešiojame kasdien, todėl nežvelgiame į jas kaip į papuošalą. Vis dėlto neverta pamiršti, kad tai aksesuaras, kuris, kaip ir bet koks juvelyrikos gaminys, reikalauja ypatingų derinimo taisyklių.

Pakabukas turi atitikti grandinėlę savo apimtimi, svoriu (būti maždaug du kartus lengvesnis) ir metalo spalva). Pavyzdžiui, didelis kulonas ar kryželis ant plonos grandinėlės atrodys absurdiškai, ir kartu mažo pakabuko neužmausite ant masyvios grandinėlės.

 

Būtinai patikrinkite, ar pakabuko auselė laisvai praeina pro užsegimą.

Be įprastų grandinėlių, yra ir apyrankių grandinėlių, kurias dažnai nešioja ir vyrai. Idealiu atveju abiejų gaminių pynimo tipai turi sutapti, bet taip būna nedažnai – papuošalai gali būti padovanoti, pirkti įvairiose vietose arba po kelerių metų. Todėl visiškai pakanka, kai suderinti apyrankės ir grandinėlės storis ir metalas. Pavyzdžiui, grandinėlė „Nonna“ gražiai atrodys su „Rombo“ arba „Love“ pynimo apyranke, o „Bismarkas“ – su plačiu „Šarviniu“ pynimu.

Bet kokiu atveju, jeigu jūs abejojate, ar du papuošalai dera tarpusavyje, geriau pasilikti kurį nors vieną. Kaip sakydavo nuostabioji Coco Chanel, „rinkdamiesi aksesuarą, nusiimkite tai, ką užsidėjote paskutinį“.